Premierea voluntarilor Caritas Oradea[2024-01-19]foto: Eugen Ivuţ19.01.2024, Oradea (Catholica) - Sala festivă a Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea a găzduit joi, 18 ianuarie 2024, Ziua Voluntarului Caritas, a XIX-a ediţie, sub motoul „Voluntar pur şi simplu”. La eveniment au participat, alături de voluntarii şi invitaţii lor, Adina Ciucioiu, şef Serviciu Programe sociale al Direcţiei de Asistenţă Socială Oradea, Tina Daragiu, consultant în cadrul Cancelariei Prefectului; Carmen Soltănel, secretar general Consiliu Judeţean Bihor, Adela Popa-Ghiţulescu, director executiv al Asociaţiei Caritas Eparhial Oradea, şi PS Virgil Bercea, Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Oradea. Prin această premiere am urmărit recunoaşterea publică a meritelor celor mai activi voluntari. În anul 2023, 67 de voluntari au prestat 1.605 de ore în serviciul aproapelui. Au fost acordate premii pentru 10 categorii pentru implicarea în activităţi şi programe, premii speciale şi diplome de participare şi premiul „Voluntarul anului 2023”. Deschiderea serii ne-a fost oferită de către Mara Iaz, interpretând piesa „The greatest love of all”. În vârstă de 13 ani, Mara este elevă a şcolii de muzică Enjoy Music, o elevă cu care se mândresc şi care, pentru vârsta ei, posedă capacităţi muzicale excepţionale. Ambiţia şi perseverenţa ei sunt uimitoare! Au luat cuvântul: Andreea Ghercă, coordonator Departamentul de Voluntariat, Adina Ciucioiu, Tina Daragiu, Carmen Soltănel, Adela Popa-Ghiţulescu şi PS Virgil Bercea. Episcopul greco-catolic a amintit că joi a început Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, ce are ca moto Porunca iubirii a lui Isus. „Cred că aceşti voluntari au înţeles ce înseamnă această poruncă a Domnului Isus Cristos: să iubeşti pe Domnul Dumnezeu şi în acelaşi timp au înţeles şi cine este aproapele şi au înţeles că pentru Domnul, putem să îl ajutăm pe aproapele. Nu sunt toţi aici. Sunt mulţi care ajută şi fac bine. Îi ştiu pe unii, i-am văzut la faţă, inclusiv la Casa Maria Rosa, primind pe oamenii săraci acolo. Ştiţi, beneficiarii sunt de fapt oameni săraci. Şi foarte adesea omul sărac este aşa cum îl vedem pe marginea străzii. Dar ne gândim că în acel om sărac care vine acolo, la Casa Maria Rosa să mănânce un prânz, îi este foarte frig sau îi este foarte cald. I-am văzut şi transpiraţi şi plini de sudoare, vara. Şi îi văd acolo şi pe cei care pregătesc mâncarea şi pe copiii, pe tinerii care vin şi îi servesc pe aceşti săraci. Apoi spală mesele şi fac curăţenie.” „Oare ce îi îndeamnă?”, a mărturisit PS Virgil că s-a întrebat. „Ce îi îndeamnă? Ce îi mână pe aceşti tineri? Oare doar să apară la Ziua Voluntarului? Nu se poate… pentru atât nu se poate, e prea puţin. Înseamnă că există Domnul în ei şi în tot ceea ce fac. Domnul este prezent, că fiecare dintre noi îl purtăm pe Domnul cu noi. Este foarte interesant să îi vezi, adesea, pe aceşti tinerii că stau de vorbă cu cei săraci, la cantină şi nu doar le pun mâncarea în faţă, că îi privesc în ochi, şi aceia se simt apreciaţi. Pentru acest lucru vă mulţumesc, dragilor, tuturor care faceţi voluntariat, că ştiţi să îi priviţi în ochi. Vă mulţumesc tuturor celor care lucrează peste tot, în Caritas şi în toate celelalte asociaţii, că ştiţi să îi priviţi în ochi pe aceşti oameni dezmoşteniţi ai sorţii. Şi foarte adesea să ne întrebăm: cum de ei sunt acolo şi eu sunt aici? Probabil că ar fi putut să mi se întâmple şi mie, să fiu eu acolo.” S-au acordat numeroase premii, printre care: premiul „Casa Frenţiu” s-a acordat voluntarei Carina Mudura; premiul „After school” – Hanna Kubarova; premiul „Cantina socială” – Andrei Horgoş; premiul „Duşurile sociale” – Alexandra Nicolae; premiul „Prieteni pentru un zâmbet” – Deian Delibaja; premiul „Colecta de Paşti” – Cornelia Vesea; premiul „Colecta de Crăciun” – Alexandru Alb; premiul „Sprijin administrativ” – Alexandra Ghercă; premiul „Cel mai activ voluntar” – Andrei Horgoş; premiul pentru disponibilitate – Remus-Paul Bocioc; premiul „Voluntarul anului” – Alexandra Nicolae. Evenimentul a fost presărat cu momente artistice susţinute de Mara Iaz Ayssa Caba Hanna Herczeg, Christina Pantea, Lorelei Paltin, Lil Rose, Bogdan Nechifor, Alexia Bologa, Roxana Mureşan, Ovidiu Lazăr, şi Grupul Enjoy Music. Mulţumim tuturor voluntarilor pentru că, datorită vouă, asociaţia îşi poate continua activităţile sociale şi educaţionale! (Andreea Ghercă, coordonator voluntari) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 403, Ultimul acces: 2026-06-24 15:45:43
|
Timp total: 0.05s...
[]:1