PS Ieronim, de Bobotează în Vicariatul de Timoc: Apele Iordanului sunt apele curăţirii[2024-01-20]de Alexandru BobocEpiscopul Ieronim al Daciei Felix a slujit de Bobotează în Vicariatul de Timoc, unde creştinii ortodocşi utilizează calendarul nerevizuit. Preasfinţitul Părinte Ieronim a oficiat vineri Sfânta Liturghie la biserica „Sf. Ioan Valahul” din oraşul Negotin, Serbia. În predica sa, Episcopul Daciei Felix a evidenţiat importanţa praznicului Botezului Domnului: „Apele Iordanului sunt apele curăţirii. Aici, la aceste ape, vine şi Hristos Domnul să sfinţească firea umană în integritatea ei”. „Botezul Domnului era numit în vechime ‹Epifania› sau ‹Dumnezeiasca arătare› deoarece acum este momentul în care Hristos îşi începe activitatea publică, dar în acelaşi timp, dumnezeirea îi este confirmată de glasul Tatălui şi Sfântul Duh în chip de porumbel”. La slujbă a participat şi doamna Mioara Ştefan, Consul General al României la Zaječar, Republica Serbia. După slujba Aghesmei Mari, Preasfinţitul Părinte Ieronim le-a oferit credincioşilor prezenţi Învăţătura de credinţă ortodoxă (catehismul ortodox). Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 440, Ultimul acces: 2026-06-24 16:35:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1