SRUC 2024: A şaptea zi la Oradea, în Biserica Reformată Rét[2024-01-21]foto: EGCO.ro21.01.2024, Oradea (Catholica) - A şaptea zi a Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor s-a desfăşurat la Oradea sâmbătă, 20 ianuarie a.c., în Biserica Reformată Rét. Aici, reprezentanţii Bisericii Ortodoxe, Romano-Catolice, Evanghelice-Luterane, Unitariene, Penticostale şi Greco-Catolice, alături de credincioşi, au fost primiţi cu ospitalitate de comunitatea reformată prin pastorul paroh dr. Pálfi József, rector al Universităţii Creştine Partium Oradea. Seara a fost animată de pastor paroh Herdean Gyongyi, de la parohia reformată „Oraşul Nou” din Oradea, care i-a condus în rugăciune pe toţi cei prezenţi. Cântecele creştine interpretate de Corul Cantorilor Bisericii Reformate au redat şi acestei seri prilejul de a fi un moment profund de meditaţie, reculegere şi rugăciune. Din partea Bisericii Greco-Catolice au participat PS Virgil Bercea, Episcop greco-catolic al Eparhiei de Oradea, şi pr. Olimpiu Todorean, preşedinte al Caritas Eparhial Oradea, care a ţinut predica acestei zile, pe marginea temei centrale a Octavei de Rugăciune din acest an: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău… şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi”, dar şi a implicării noastre, ţinând cont de îndemnul: „Du-te şi fă şi tu asemenea!” „Suntem aici, în seara aceasta, din culte diferite, dar reuniţi într-un singur gând, acela de a-l iubi pe Dumnezeu şi de a mărturisi această iubire, fiecare în felul său. Ne propunem să mărturisim iubirea faţă de aproapele şi să promitem că ne vom întoarce la casele noastre, urmând exemplul lui Isus, ilustrat prin pilda bunului samaritean. Şi, pentru a îndeplini aceste obiective, cred că este esenţial să dezvoltăm abilitatea de a vedea persoanele nevoiaşe care trăiesc în singurătate şi, uneori, în durere. Să fim conştienţi de prezenţa lor şi să nu întoarcem capul, privind în altă parte.” „Dacă evităm să îi vedem şi să îi recunoaştem, riscăm să ne izolăm; riscăm ca dragostea noastră să se usuce, iar bunătatea să moară; riscăm ca atenţia să se concentreze doar asupra noastră, uitându-ne la ceilalţi cu indiferenţă, să nu ne mai pese de alţii, să nu mai iubim pe alţii; riscăm să devenim un copac fără rod, absorbind resursele doar pentru noi înşine. Omul străzii, adeseori aruncat la marginea societăţii, are inimă şi sentimente. El plânge şi se bucură, ştie să împartă cu cei care, ca el, trăiesc în sărăcie.” Preşedintele Caritas Eparhial Oradea, asociaţie care prin Cantina Socială oferă o masă caldă oamenilor defavorizaţi din oraşul nostru, a subliniat totodată cum lumea este plină de oameni ai străzii, care sunt „fiii egoismului celor puternici”, iar uneori şi noi suntem la fel de rătăciţi şi disperaţi ca oamenii străzii, marcaţi de indiferenţa care pare a fi caracteristica dominantă a acestei umanităţi disperate. Fiecare reprezentant al cultelor a adresat apoi un mesaj sau o rugăciune pe marginea aceleaşi teme centrale care a călăuzit aceste zile de rugăciune pentru unitate. Nu a lipsit momentul rostirii rugăciunii cu care însuşi Mântuitorul ne-a învăţat să ne rugăm, rugăciunea „Tatăl Nostru”, rostită în limba ebraică, maghiară şi română. La final, Episcopul reformat Szabolcs János Bogdán al Eparhiei Reformate de pe lângă Piatra Craiului, împreună cu ceilalţi Episcopi şi reprezentanţi ai cultelor creştine participante, au dat binecuvântarea de încheiere a celei de a şaptea zile de rugăciune pentru unitatea creştinilor. Am putut trăi împreună încă o frumoasă seară de rugăciune comună, încheiată cu momentul agapei frăţeşti pregătită de Biserica Reformată Rét din Oradea. Pentru un gest concret al iubirii aproapelui, reprezentanţii cultelor creştine din Oradea i-au invitat toţi creştinii din Oradea să participe pe parcursul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor la Colecta Comună a cultelor, contribuind prin oferta lor în Cutia Albă – care a însoţit toate serile de rugăciune – la o masă caldă pentru persoanele defavorizate, beneficiare ale proiectelor Asociaţiei Caritas Eparhial Oradea, căreia îi sunt destinate donaţiile acestei ediţii. Octava de Rugăciune se încheie astăzi, când sunteţi aşteptaţi cu inimile deschise la rugăciune pentru unitatea creştinilor, în Catedrala Greco-Catolică „Sf. Nicolae” din Oradea, de la ora 18.00. Seara va fi transmisă în direct de Radio Maria România şi Maria TV. (Biroul de presă EGCO, Mihaela Caba-Madarasi) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 467, Ultimul acces: 2026-06-24 16:32:43
|
Timp total: 0.06s...
[]:1