Papa Francisc l-a primit pe preşedintele Columbiei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Papa Francisc l-a primit pe preşedintele Columbiei

[2024-01-21]
foto: Vatican Media
Papa Francisc l-a primit vineri, în Vatican, pe preşedintele Republicii Columbia, Gustavo Francisco Petro Urrego. După întâlnirea cu Sfântul Părinte, preşedintele columbian s-a întâlnit cu secretarul de stat al Vaticanului, Cardinalul Pietro Parolin, însoţit de secretarul Vaticanului pentru relaţiile cu statele şi organizaţiile internaţionale, Arhiepiscopul Paul Richard Gallagher.

Potrivit unui comunicat emis de biroul de presă al Sfântului Scaun, discuţiile au fost „cordiale” şi au evidenţiat „colaborarea pozitivă dintre Biserică şi Stat, pentru a promova dialogul, justiţia socială şi reconcilierea”. „Atenţia s-a îndreptat apoi către chestiuni privind situaţia socio-politică, fenomenul migraţiei şi protecţia mediului în regiune”, se arată în comunicat. Papa Francisc a făcut o călătorie apostolică în naţiunea latino-americană Columbia în septembrie 2017.
Conform statisticilor făcute publice de Vatican în contextul acelei vizite, din cele 48 de milioane de locuitori, 45 de milioane sunt catolici. Biserica Catolică avea atunci acolo 128 de Episcopi şi peste 7.000 de preoţi, aproape 600 de diaconi permanenţi, peste 33.000 de misionari şi peste 55.000 de cateheţi; aproape 3.000 de seminarişti în ciclul liceal şi peste 3.400 în ciclul universitar.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 421, Ultimul acces: 2026-06-25 00:00:55