Sesiune ecumenică la Institutul Franciscan din Roman[2024-01-23]foto: OFMConv.roÎn cadrul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, Centrul de studii ecumenice şi de dialog interreligios „Pax et Unitas”, din cadrul Institutului Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman, a organizat vineri, 19 ianuarie 2024, în aula „Petru Albert”, o sesiune ecumenică intitulată „Să-l iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău… şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Luca 10,27). Au luat cuvântul Francisc-Lucian Ghervase, secretar provincial; Giuseppe-Sergio Balsamŕ, preşedintele Asociaţiei „Insieme per l’Athos”; şi Elena Postelnicu, corespondent Radio România Actualităţi în Italia. Sesiunea a fost moderată de prof. univ. dr. pr. Maximilian Pal. La final, a urmat un timp alocat dialogului între participanţi şi conferenţiari. După aceasta a urmat un moment de rugăciune în capela Institutului, prezidat de pr. Virgil Blaj, la care au luat parte toţi cei prezenţi. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 457, Ultimul acces: 2026-06-24 16:44:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1