PS Anton a conferit slujirea de lector într-o parohia din Chişinău[2024-01-22]foto: CatolicMold.mdPentru prima dată, în parohia „Sfântul Alois Scrosoppi” din Chişinău, Episcopul Anton Coşa a prezidat liturgia de conferire a slujirii de lector unui enoriaş care se pregăteşte să fie hirotonit diacon permanent. Celebrarea a avut loc în Duminica Cuvântului lui Dumnezeu, 21 ianuarie, dorită de Papa Francisc pentru a trăi întâlnirea şi ascultarea textelor sacre ca pe o sărbătoare. Episcopul, salutându-i pe credincioşi la începutul Liturghiei, a amintit importanţa conferirii slujirii de lector lui Thomas Boyle: „Astăzi, comunitatea noastră diecezană şi, în special, această parohie, trăieşte un moment special de har, pentru că fratele nostru Thomas va fi instituit lector, prima treaptă spre diaconatul permanent, iar vestirea cuvântului lui Dumnezeu va deveni una dintre misiunile sale principale ca slujitor al acestui cuvânt. Să îl însoţim cu rugăciunea noastră nu numai azi, ci şi pe tot parcursul formării sale ca diacon.” În cadrul omiliei sale, Preasfinţitul Anton a luat ca referinţă Evanghelia duminicii, în care este relatată chemarea ucenicilor, evidenţiind în primul rând realitatea acestor oameni, deloc extraordinară: „Chemarea primilor discipoli: nişte oameni simpli, pescari, fiecare cu plusurile şi mai ales cu minusurile sale, pe care contemporanii lor nu ar fi dat nici doi bani. Oameni ca toţi oamenii, ba chiar unii dintre ei fiind consideraţi chiar păcătoşi publici!” Dar Isus, deşi era conştient de fragilitatea umană a celor pe care îi chemase, a stat alături de ei şi a început să îşi sculpteze opera, aşa cum a făcut artistul Michelangelo cu extraordinara şi celebra operă „Pieta”, pe care Episcopul a amintit-o la începutul omiliei sale. „Isus priveşte dincolo de aparenţele exterioare; El priveşte la inima lor [a discipolilor]; El nu îi cheamă pentru că aceştia erau deja pregătiţi să fie apostoli, ci pentru că vrea, prin muncă asiduă zi de zi, să «sculpteze» din ei apostoli; din oameni imperfecţi, aşa cum nu o dată ni-i prezintă Evangheliile, să realizeze capodopere prin care lumea să poată admira frumuseţea împărăţiei lui Dumnezeu şi să se lase cuceriţi de ea.” Mai mult, Episcopul a amintit că toţi suntem chemaţi la sfinţenie, iar răspunsul la chemarea Domnului este un drum de convertire: „Chemarea la sfinţenie nu este doar pentru apostoli; ea ne este adresată tuturor. Fiecare dintre noi poate deveni capodopere care să înfrumuseţeze şi mai mult împărăţia lui Dumnezeu. De ce este nevoie pentru aceasta? De un singur lucru: să ne lăsăm sculptaţi de mâna atotputernică a lui Isus sau, ca să folosesc cuvintele Evangheliei de azi să înţelegem şi să acceptăm cuvântul Său: «Convertiţi-vă şi credeţi în evanghelie!» (Mc 1,15)”. Invitaţia conduce la calea lui Isus şi la un drum care cere convertire. Preasfinţitul Anton a sintetizat apoi în ce constă calea convertirii: „Convertirea înseamnă întoarcerea de la calea cea rea şi înaintarea pe căile şi cărările Domnului pe care le găsim indicate cu claritate în Sfânta Scriptură; în ea Domnul ne învaţă căile Lui, depinde de noi să deschidem această Carte Sfântă şi să le căutăm, să le învăţăm şi să mergem pe ele.” Darul cuvântului lui Dumnezeu este astfel o uşă deschisă pentru a răspunde chemării Domnului şi a trăi un drum de convertire. După predică, Episcopul l-a chemat în faţa sa candidatul la lectorat şi, pronunţând rugăciunea prevăzută de ritual, i-a înmânat lui Thomas Boyle Sfânta Scriptură, conferindu-i slujirea care o precedă pe cea de acolit şi, prin urmare, hirotonirea diaconală. La Sfânta Liturghie a participat şi pr. Mihai Bălan, în dubla calitate de paroh şi responsabil cu formarea diaconilor permanenţi. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 395, Ultimul acces: 2026-06-24 16:45:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1