Arhiepiscopia Aradului a cheltuit peste 6 milioane de lei în activităţile filantropice de anul trecut[2024-01-23]de Alexandru BobocArhiepiscopia Aradului a cheltuit peste 6 milioane de lei în activităţile social-filantropice din anul 2023. În şedinţa Adunării Eparhiale desfăşurată pe 20 ianuarie în sala festivă a Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Aradului au fost prezentate activităţile desfăşurate în anul 2023. Pentru activităţile filantropice a fost cheltuită suma de 6.094.951 lei. Din aceasta, 2.300.000 de lei au fost utilizaţi pentru oferirea a 80.000 de porţii de mâncare la cantina socială „Sfântul Nicolae”. Arhiepiscopia Aradului i-a ajutat pe sinistraţii din Valea Crişului Alb cu peste două milioane de lei, iar prin campania „Masa bucuriei” au fost distribuite alimente în valoare de 214.510 lei. Anul 2023 a fost dedicat pastoraţiei persoanelor vârstnice şi cântăreţilor bisericeşti. Eparhiile din Patriarhia Română au desfăşurat numeroase activităţi incluse în tematica anului omagial şi comemorativ. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2024 ca fiind „Anul omagial al pastoraţiei îngrijirii bolnavilor” şi „Anul comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 446, Ultimul acces: 2026-06-25 00:18:33
|
Timp total: 0.1s...
[]:1