S-au împlinit şase ani de la plecarea la cele veşnice a scriitoarei Aspazia Oţel Petrescu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

S-au împlinit şase ani de la plecarea la cele veşnice a scriitoarei Aspazia Oţel Petrescu

[2024-01-23]
de Sorin Ioniţe

Scriitoarea Aspazia Oţel Petrescu, mărturisitoare a credinţei în timpul regimului comunist, a trecut la cele veşnice în urmă cu şase ani, în data de 23 ianuarie 2018.
A mărturisit şi apărat Ortodoxia cu preţul libertăţii sale în timpul regimului comunist ateu, motiv pentru care a suferit temniţă grea timp de 14 ani. Şi-a dedicat apoi viaţa cinstirii şi pomenirii victimelor prigoanei comuniste, scrierile ei constituind „o adevărată bibliografie a eroismului românesc mărturisitor”, preciza la acel moment Patriarhul Daniel.
Perioada petrecută în închisoare a fost una foarte dificilă, însă, după cum mărturisea „rugăciunea i-a salvat viaţa” şi Dumnezeu a ajutat-o să treacă peste toate greutăţile. „Eu l-am văzut pe Dumnezeu ca pe un izvor care scaldă creaţia”, spunea adesea Aspazia Oţel Petrescu.
Despre „Bunul Dumnezeu” aceasta spunea că îl simţea ca o prezenţă, dar o „prezenţă care curge fără întrerupere printre lucruri şi oameni”. „Nu se amestecă cu ele”, sublinia Aspazia Petrescu, „dar le scaldă, este permanent între ele. Este ca o Apă Vie. Este o curgere permanentă”.
Aspazia Oţel Petrescu
Scriitoarea Aspazia Oţel Petrescu s-a născut în data de 9 decembrie 1923 la Cernăuţi.
Între 1944-1948 a urmat Facultatea de Litere şi Filosofie de la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj. Între 1946-1948 a fost dactilografă la Centrul de Studii Transilvane. În data de 9 iulie 1948 este arestată şi condamnată la 10 ani de temniţă grea, pe care i-a executat în diferite închisori: Mislea, Dumbrăveni, Miercurea Ciuc.
La sfârşitul celor 10 ani de temniţă i s-a mărit pedeapsa cu 4 ani, fiind închisă la din nou la Mislea. În 1958 se stabileşte în oraşul Roman, iar în 1964 se căsătoreşte cu Ilie Alexandru Petrescu.
În 1977, i-a murit mama, iar 10 ani mai târziu, soţul. Din 1998, a rămas şi fără frate. În perioada de după Revoluţia din 1989, a participat fervent la comemorări ale martirilor din închisorile comuniste, fiind şi unul dintre fondatorii sfântului paraclis de la Mislea.
În tot acest timp, Aspazia Oţel a scris şi a publicat cărţi care îi evidenţiază talentul literar şi calitatea sufletească de a-şi trăi credinţa în Dumnezeu cu smerenie, bunătate şi iubire pentru oameni.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 479, Ultimul acces: 2026-06-25 01:27:38