Arhiepiscopia Timişoarei a oferit anul trecut ajutoare filantropice în valoare de 15 milioane de lei[2024-01-22]de Andrei UrsuleanArhiepiscopia Timişoarei, prin Centrul eparhial, Fundaţia Filantropia şi organizaţiile bisericeşti, a oferit anul trecut ajutoare filantropice în valoare de 15 milioane de lei. Raportul a fost discutat în cadrul Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Timişoarei de sâmbătă. Întâlnirea a fost precedata de o slujbă de Te Deum oficiată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului. În total, au beneficiat peste 15.000 de persoane. Suma totală a ajutoarelor oferite poate varia, întrucât „multe alte binefaceri nu au fost consemnate”, au transmis reprezentanţii Arhiepiscopiei Timişoarei. De asemenea, membrii Adunării eparhiale au discutat despre proiectele ce urmează a fi implementate în decursul anului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 377, Ultimul acces: 2026-06-24 16:44:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1