Rugăciuni de mulţumire la Catedrala din Arad, de onomastica Arhiepiscopului Timotei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Rugăciuni de mulţumire la Catedrala din Arad, de onomastica Arhiepiscopului Timotei

[2024-01-22]
de Andrei Ursulean

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei şi-a cinstit luni ocrotitorul spiritual la Catedrala Arhiepiscopală din Arad.
Ierarhul a participat la Sfânta Liturghie, urmată de o slujbă de Te Deum oficiată drept mulţumire pentru toate binefacerile primite de la Dumnezeu.
La final, Arhiepiscopul Aradului a primit un buchet de flori din partea pr. eclesiarh Simion Mladin, iar pr. Mircea Florin Cricovean a adresat un cuvânt de mulţumire în care a evocat personalitatea şi misiunea ierarhului.
„Este o zi de mare bucurie”, au apreciat reprezentanţii Arhiepiscopiei Aradului pe site-ul oficial al eparhiei.
Sfântul Apostol Timotei, ucenicul Sfântului Apostol Pavel, este considerat model de ascultare şi respectare a rânduielilor bisericeşti. După ce Sfântul Evanghelist Ioan a fost alungat de Împăratul Domitian în insula Patmos, Sfântul Timotei a devenit al doilea Episcop al Efesului.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 413, Ultimul acces: 2026-06-24 20:33:05