Rugăciuni de mulţumire la Catedrala din Arad, de onomastica Arhiepiscopului Timotei[2024-01-22]de Andrei UrsuleanÎnaltpreasfinţitul Părinte Timotei şi-a cinstit luni ocrotitorul spiritual la Catedrala Arhiepiscopală din Arad. Ierarhul a participat la Sfânta Liturghie, urmată de o slujbă de Te Deum oficiată drept mulţumire pentru toate binefacerile primite de la Dumnezeu. La final, Arhiepiscopul Aradului a primit un buchet de flori din partea pr. eclesiarh Simion Mladin, iar pr. Mircea Florin Cricovean a adresat un cuvânt de mulţumire în care a evocat personalitatea şi misiunea ierarhului. „Este o zi de mare bucurie”, au apreciat reprezentanţii Arhiepiscopiei Aradului pe site-ul oficial al eparhiei. Sfântul Apostol Timotei, ucenicul Sfântului Apostol Pavel, este considerat model de ascultare şi respectare a rânduielilor bisericeşti. După ce Sfântul Evanghelist Ioan a fost alungat de Împăratul Domitian în insula Patmos, Sfântul Timotei a devenit al doilea Episcop al Efesului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 413, Ultimul acces: 2026-06-24 20:33:05
|
Timp total: 0.03s...
[]:1