Cluj-Napoca: Conferinţă şi lansare de carte cu ocazia aniversării a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române[2024-01-22]de Iustin GheorgheAcademia Română şi alte instituţii culturale din Cluj organizează marţi o conferinţă şi o lansare de carte cu ocazia aniversării a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române. Evenimentul face parte din ciclul de conferinţe ale Editurii „Şcoala Ardeleană” la 10 ani de la înfiinţare şi va avea loc în Sala „Ion Muşlea” a Bibliotecii Universitare din Cluj-Napoca. Conferinţa se intitulează „Domnitorul Cuza şi Unirea de la 1859 în viziunea istoricului Alexandru Lapedatu” şi va fi susţinută de prof. Ioan Bolovan, Directorul Institutului de Istorie „George Bariţiu”, Membru Corespondent al Academiei Române. În cadrul evenimentului, va avea loc lansarea volumului „Scrieri despre Cuza Vodă” de Alexandru Lapedatu. Vor avea alocuţiuni prof. Vasile Puşcaş, Membru Corespondent al Academiei Române, prof. Marius Bojiţă, din partea Fundaţiei Transilvania Leaders, şi Vasile G. Dâncu, din partea Editurii „Şcoala Ardeleană”. Institutul de Istorie „George Bariţiu” din Cluj-Napoca al Academiei Române, Centrul de Studii Transilvane, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga” din Cluj-Napoca, Fundaţia „Transilvania Leaders”, Fundaţia „Lapedatu” şi Editura „Şcoala Ardeleană” sunt organizatorii evenimentului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 404, Ultimul acces: 2026-06-24 16:45:44
|
Timp total: 0.18s...
[]:1