Evrei si crestini - la 40 de ani de la promulgarea Nostra Aetate - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Evrei și creștini - la 40 de ani de la promulgarea Nostra Aetate

[2005-10-30]
Ambasada statului Israel la București și Arhiepiscopia Romano-Catolică de București, cu ocazia împlinirii a 40 de ani de la promulgarea Declarației conciliare Nostra Aetate (Declarație despre relațiile Bisericii Catolice religiile necreștine), au organizat un simpozion aniversar. Gazda acestui simpozion a fost Institutul Teologic Romano-Catolic "Sf. Tereza" din București. Simpozionul a început la ora 11.00 cu participarea unui numeros public, a majorității preoților din Arhidieceza de București și a numeroși invitați, deschis fiind de imnul cântat de corul Institutului "Ubi caritas et amor!". Același cor, de altfel, a și încheiat simpozionul cu un imn în limba ebraică. Moderator a fost Mons. Petercă Vladimir, rectorul Institutului, care a numit întâlnirea "de suflet", informează ARCB.ro.

IPS dr. Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de București a fost și el prezent și a mărturisit la început: "Provocat de dorința ambasadei Statului Israel la București, am stabilit ca în această zi - 28 octombrie 2005 - să aibă loc această întâlnire. Este o provocare plăcută, mai ales dacă ne gândim la ceea ce i-a preocupat pe Părinții conciliari acum 40 de ani, la 28 octombrie 1965: situația Bisericii, fidelitatea ei la misiunea sa și dialogul ei cu celelalte confesiune creștine și cu religiile necreștine. Este un examen de conștiință care cuprinde un timp lung până acum și cel de acum. Nu o pagină de trecut, ci o pagină a unui astăzi care se termină. Nostra Aetate este un `gând` care pune privirea Bisericii pe tot ceea ce înseamnă relația ei cu Dumnezeu și cu toți oamenii împărțiți pe grupuri de credință. Nostra Aetate este sufletul relației noastre cu alte religii, în mod deosebit, cu frații mai mari care au oferit lumii experiența lor de credință".

În intervenția sa, Excelența Sa, Ambasadoarea statului Israel la București, a arătat că "relațiile cu Biserica Catolică sunt mai firești ca oricând. Acum 40 de ani Papa Paul al VI-lea spunea: `Înțelegea reciprocă și respectul este rezultatul cercetărilor teologice fraterne și al dialogului fratern`. Nostra Aetate a accentuat patrimoniul comun și valorile propuse de toate religiile și a facilitat dialogul. [...] În Europa se vorbește de antisemitism, în lumea islamică se prezintă un conflict de civilizații... Lumea trebuie să trimită un mesaj pentru că incitarea pe bază religioasă nu mai poate continua. Manifestarea de astăzi este încă un pas în acest sens și spre dialog".

Luând cuvântul, Marele Rabin din București, vorbind în limba idiș (limba oficială a statului Israel) a continuat în aceeași direcție: "Îmi permit să încep cuvântul meu cu n text din profetul Maleahi: `S-au adunat atunci toți acei temători de Dumnezeu și s-au înțeles între ei și Dumnezeu i-a ascultat și i-a priceput. A ascultat atunci Dumnezeu și s-a scris atunci o carte, o carte sfântă de aducere aminte înaintea lui, carte sfântă pentru cei care se tem de Domnul și cinstesc numele lui`." Apoi a continuat: "Patru ani au durat discuțiile conciliare în legătură cu această problemă. Nu pentru prima oară se ia în dezbatere relația cu necreștinii, dar pentru prima dată pe un drum al pozitivismului, al înțelegerii. Acest moment al abordării aceste teme a fost revoluționar." Apoi rabinul a amintit de situația relațiilor dinainte de Conciliu și a încheiat spunând: "Nostra Aetate are meritul istoric de a fi răsturnat această situație deranjantă și de a crea o nouă epocă. [...] Calea pe care pășește Biserica Catolică este una dreaptă și istorică și totul este posibil pentru că cele două părți interesate se ascultă și se înțeleg."

După această intervenție a urmat un moment poetic susținut de scriitorul Toma George Maiorescu, președintele Fundației Culturale Ecologice pentru Învățătură, care a recitat două poezii extrase din ultimul său volum publicat: "Între Kilometrul 0 și Golgota". Rectorul Institutului Teologic și moderatorul întâlnirii a prezentat celor prezenți un studiu despre Declarația conciliară Nostra Aetate. și a subliniat: "Avem nevoie de o conștiință nouă pentru a-i privi pe ceilalți cu alți ochi și în același timp și problemele lor. Este pentru prima dată când un Conciliu ecumenic nu a pronunțat nimic acuzator la adresa altor religii. [...] explică lucrurile dar nu le condamnă. Biserica a încercat și a reușit să-și clarifice trecutul pentru a intra în al treilea mileniu cu o conștiință purificată". A încheiat: "Nostra Aetate a însemnat fereastra deschisă spre om și omenire, spre problemele de astăzi și de mânie. Stă la baza tuturor întâlnirilor dintre Biserica Catolică și celelalte religii.

Simpozionul a fost încheiat de o a doua intervenție a IPS Dr. Ioan Robu care a dorit să răspundă la constatarea Ambasadoarei statului Israel cu privire la escaladarea antisemitismului în Europa de astăzi și la atitudinea anumitor popoarelor islamice împotriva Israelului. Răspunsul său s-a bazat pe o mic istorie personală: "La o întrunire, imediat după anii 90, un `frate român` mi-a spus aceste cuvinte: `Atât de mult aș dori să-i împuște pe toți catolicii!` Pentru a putea să continui să-l privesc în ochi și să nu-l urăsc m-am gândi că Dumnezeu nu lasă să pierim toți catolicii și că El va avea grijă. Dumnezeu nu a lăsat să piară toți evreii, ci a avut grijă. Și cred că Dumnezeu nu-i dă unu astfel de `frate` un pistol ca să-i `împuște pe toți catolicii`." La simpozion au fost invitați și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române, dar delegatul Bisericii Ortodoxe Române nu a fost prezent la acest eveniment important pentru istoria contemporană, care a schimbat enorm relațiile dintre oameni și culturi, se accentuează la final în material apărut pe situl Arhidiecezei de București.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 891, Ultimul acces: 2026-06-05 09:40:22