Info AZS nr. 385 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Info AZS nr. 385

[2008-04-26]
Agentia Adventista Romana de Comunicare
Str. Erou Iancu Nicolae 38-38A, Bucuresti, cod 077190, O.P. Pipera;
Tel. 021 / 269 0338, Fax 021 / 269 0340. E-mail: comunicatii@adventist.ro
Buletin Info AZS nr 385
Joi, 24 aprilie 2008
De la Uniune
Biserica din Romania
Biserica Mondiala
Anunturi
__________________________________
De la Uniune
(Teodor Hutanu / Presedinte Biserica Adventista de Ziua a Saptea)
Cu cateva zile în urma, ziarele redau în urmatorii termeni, o nefericita stire: „cel mai cumplit accident de la începutul anului 2008”. Era una din tragediile adevarate, în care moare Mariana – la nici 40 de ani, lasand îndoliate inimile a trei copii, a sotului si a consatenilor, care o stiau de suflet bun, evlavios si curat. Desi a venit o noua primavara, înca o data viata a fost inundata violent de umbra mortii. Iar acest tragism nu este ceva izolat sau singular. Aparent, pe drept afirma cineva ca lumea noastra seamana cu un lung sir al condamnatilor la moarte.
Terorism, încalzire globala, recesiune economica, coruptie, razboi – iata termenii care pot descrie cotidianul secolului XXI. Si totusi, în aceasta lume – casa noastra – vine din nou primavara. Necazul se amesteca cu speranta, iar lacrimile se împletesc cu mangaierile. Se spune ca poetul Heinrich Heine, atunci cand a vazut statuia lui Venus din Milo a exclamat: „Este minunata, dar nu are brate”. Chiar daca viata pare sa nu aiba maini de daruit, cerandu-ne mereu sa renuntam la ceva drag si frumos, nu suntem doar „dezavantajati”: Cineva Si-a întins totusi mainile spre noi!
Într-o lume în care oamenii mor din cauza accidentelor, a tutunului, a cancerului si a bolilor de inima; într-o lume în care multi se lupta cu obezitatea, în timp ce altii sufera si mor din cauza foametei; într-o astfel de lume avem la dispozitie valoarea inestimabila a mainilor strapunse ale Mantuitorului Isus Hristos.
De la înaltimea Crucii Golgotei, Rascumparatorul omenirii ne spune tuturor ca boala noastra cea mai grava nu este cancerul, ci lipsa rostului, pierderea sensului vietii, îndoiala ca - în inima Universului - o inima bate pentru noi. Opreste-te o clipa si întreaba-te ce te face sa traiesti, care este sursa aspiratiilor si energiilor tale? Primavara nu este o înmugurire a vechilor patimi, asternute peste vechile rani ale sufletului. Nasterea sau învierea Mantuitorului Isus Hristos nu sunt ocaziile îngaduintei trupesti, a suprasolicitarii ambulantelor sau a farmaciilor non-stop. La Golgota, Domnul Hristos a murit si înviat pentru ca noi sa dorim mai mult, mai curat si mai nobil decat obisnuim sa o facem.
Primavara 2008 ne întampina înca odata cu alegerea unui ideal mai înalt, cu decizia de a transforma viata într-o repetitie a trairii într-o lume fara accidente, fara ura si minciuna, fara bogati si saraci, fara deziluzii, fara vinovatie si fara moarte. Chiar daca pare utopic, cu o floare – floarea alegerii tale, a destinului tau – se poate face primavara în sufletul tau, în familia ta si chiar în societatea în care traim acum. Isus Hristos este numele si taina care asteapta învierea credintei fiecaruia dintre noi. Mormantul Sau gol este garantia biruintei luminii asupra întunericului si a mortii. Pentru ca El a înfrant moartea prin moartea Sa, mormantul este luminat de viata fara sfarsit. Familia Marianei nu are alta optiune, decat aceasta credinta. Familia omenirii, tu si eu, nu avem sub cer un alt Nume în care putem sa fim mantuiti (Fapte 4:12).
„Si fara îndoiala, mare este taina evlaviei” (1 Timotei 3:16). Întruparea, moartea si învierea Lui Isus Hristos ne face sa vedem viata într-o alta lumina. Cineva spunea: „Noi credem ca soarele exista, nu pentru ca îl vedem, ci pentru ca prin el vedem orice altceva.” La fel este si cu Hristos Cel rastignit si înviat. El este Alfa si Omega istoriei, Creatorul si Salvatorul omenirii. Nazarineanul este „înainte de Avraam”, nu ne-a uitat, de aceea El vine curand pe nori, ca sa ne duca acolo unde este El.
Primavara 2008 aduce aproape de suflet învierea credintei: va fi mai bine, pentru ca Cel înaltat la cer revine pe pamant în curand. Acum, deschide-I drum spre sufletul tau, spre casa ta. Descopera astfel ca viata are sens si merita traita pentru Împaratia luminii si a vietii fara sfarsit.
(Viorel Dima / Departamentul de Relatii Oficiale si Libertate Religioasa)
Adventistii de Ziua a Saptea sustin neimplicarea Bisericii in politica, motiv pentru care amvoanele acesteia nu pot fi folosite pentru mesaje electorale. Totodata, publicul adventist este suficient de matur ca sa poata fi influentat in mod semnificativ de campania electorala.
Departamentul de Relatii Oficiale si Libertate Religioasa (ROLR) al Biserici Adventiste de Ziua a Saptea din Romania multumeste tuturor bisericilor si pastorilor care, incepand din 19 ianuarie, au organizat programe speciale pentru promovarea libertatii religioase si programe de tipul Porti deschise. Aceste initiative au prilejuit motivarea credinciosilor adventisti in vederea sustinerii unor valori atat de importante pentru societate, cat si pentru Biserica Adventista, cum sunt cele ale libertatii religioase, dialogului si comunicarii prietenoase etc. Prin participarea persoanelor oficiale din partea institutiilor statului si a bisericilor, aceste evenimente au contribuit la o mai buna cunoastere a organizatiilor reprezentate, la eliminarea unor eventuale prejudecati din partea participantilor si, in unele cazuri, la initierea unor proiecte in folosul comunitatii sau al persoanelor dezavantajate.
Avand, insa, in vedere pozitia Bisericii noastre in favoarea separatiei bisericii de stat si a neimplicarii bisericii, ca institutie, in politica, Departamentul ROLR anunta incetarea activitatilor de acest fel pe perioada campaniei electorale pentru alegerile locale.
Credem ca reprezentantii autoritatilor civile si candidatii la aceste pozitii au avut suficient timp sa arate care este atitudinea lor fata de Biserica si fata de membrii sai. Totusi, daca unii dintre acestia cred ca mai au ceva de spus ca sa ne convinga cu privire la bunele lor intentii in ceea ce ne priveste, usile Bisericii noastre le vor fi totdeauna deschise, dupa incheierea campaniei electorale, pentru a discuta atat probleme spirituale cat si probleme de interes major pentru comunitatea locala si pentru societate, in general. Cat priveste mesajele specifice campaniei electorale, sunem dispusi sa le ascultam pe canalele accesibile oricarui cetatean.
Desi nu suntem de acord cu implicarea bisericii in politica, cred ca publicul adventist este un public care dovedeste suficienta maturitate in ceea ce priveste intelegerea politicii. Aceasta maturitate este determinata de prioritatea pe care o acorda interesului general, fata de interesul particular, si interesului pe termen lung, fata de cel pe termen scurt. Un adventist va incerca totdeauna sa inteleaga implicatiile directe sau indirecte, evidente sau mascate pe termen mediu sau lung. Un adventist vegheaza in permanenta la dezvoltarea si prezervarea libertatii religioase si, din acest motiv, el nu numai ca nu va vota o persoana sau un partid care ar putea limita exercitarea libera a credintei, dar va trage un semnal de alarma cu privire la un eventual pericol de acest fel pe care il sesizeaza.
Biserica nu recomanda membrilor pe cine sa voteze si pe cine sa nu voteze, dar acorda foarte mult timp dezbaterilor pe tema libertatii de credinta, astfel incat fiecare credincios sa fie capabil sa observe pericolele si sa stie ce are de facut. Cel mai important pentru un crestin, insa, este sa nu uite ca rugaciunea pentru calauzire si pentru interventia lui Dumnezeu este o cale sigura pentru rezolvarea problemelor care depasesc capacitatea noastra de previzionare si de control.
Biserica din Romania
(Liviu Badescu / AARC Muntenia)
În perioada 8-10 Aprilie 2008, Asociatia pentru Sanatate Educatie si Familie (ASEF) a organizat în orasul Urlati, jud. Prahova, la Casa de Cultura, “Expozitia de Sanatate”.
Din partea Bisericii Adventiste, la aceasta manifestare au fost implicati un numar de 10 voluntari, patru tineri de la Caravana Sanatatii si alti sase tineri studenti (2 medicina, 3 asistenta sociala). Acestora li s-a adaugat medicul Asociatiei pentru Sanatate Educatie si Familie (ASEF) Ramona Mohorea si Geanina I, medic specialist alergolog.
Programul a fost realizat în colaborare cu Primaria Orasului Urlati, care s-a implicat prin promovarea evenimentului dar si prin asigurarea spatiului pentru desfasurarea Expozitiei de Sanatate.
La deschiderea Expozitiei de Sanatate au fost prezenti directorul ASEF George Uba,
reprezentanti ai autoritatilor locale dar si medicale printre care au putut fi observati primarul localitatii, domnul Marian Machitescu, domnul Ceades Ioan, viceprimar, doamana secretar Anghel Marilena, seful Politiei precum si medici ai Spitalului local, cadre ale Politiei sau profesori de liceu.
In seara de debut a fost pregatita o masa 100% vegetariana si sanatoasa la care au fost invitati cei peste 60 de participanti, si care a lasat o impresie profunda si placuta asupra degustatorilor.
În seara a doua numarul participantilor a crescut depasind 80 de persoane care s-au bucurat de sfaturile pentru o sanatate mai buna, cat mai ales de analizele si testele de sanatate puse la dispozitia lor... De asemenea si în aceasta seara degustarea bucatelor sanatoase au avut un loc de cinste în impresia participantilor.
Ultima seara numarul participantilor la expozitie a fost în usoara crestere fata de seara precedenta facand ca totalul participantilor la Expozitie pentru cele 3 seri sa treaca de 200. Participantii si-au manifestat recunostinta pentru lucrurile învatate si un numar de 160 de persoane si-au manifestat dorinta de a participa la cluburile de Cardiologie si Nutritie ce urmeaza a fi organizate.
În cadrul programului au fost oferite participantilor la standuri: Revista Viata + Sanatate, numarul special de alimentatie (la standul de Nutritie) si - Cartea Triumful iubirii (la standul de Echilibru Spiritual).
(Aurelian Horja)
Ii vedem de multe ori in ipostaze nefericite. De multe ori ii criticam sau ii acuzam de nestiinta, de rea vointa, de orice...atata timp cat toate acestea nu ne indeamna sa ne gandim ca e si vina noastra. Sunt copiii din familiile sarace, monoparentale, cu disabilitati (handicap), boli cronice, de rromi, cu parinti in detentie, din mediul rural etc., adica din categoria celor aflati in situatie de risc social.
“Cred din toata inima ca acesti copii ar putea avea un alt viitor, daca ne-am ocupa cu responsabilitate, dragoste si intelegere de cresterea si dezvoltarea lor. Ei au talente deosebite, pe care doar prin implicarea noastra comuna, parinti, educatori, alti oameni de bine, le putem ajuta sa nu se piarda” spune Mitica Manta, initiatorul proiectului “Impreuna pentru copiii nostri”.
“De cele mai multe ori acesti copii ar putea avea un alt viitor, daca cineva s-ar ocupa cu intelegere si plini de preturie fata de ei. Printre acesti copii sunt talente care vor fi iremediabil pierdute, care ar putea in cativa ani sa influenteze in bine localitatile si comunitatile din care fac parte” spune Mitica Manta, initiatorul proiectului “Impreuna pentru copiii nostri”
“Colaborarea de lunga durata dintre Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie si Serviciul Umanitar din Penitenciare ne-a permis sa investim timp si energie si in acest domeniul sensibil al preventiei si combaterii marginalizarii celor aflati in nevoi (prevenind astfel si comportamentele deviante si delincvente), in care educatia joaca rolul determinant. Astfel a aparut acest proiect, care, in principiu, are un scop foarte simplu: sa ajutam copiii sa invete mai bine, sa ii educam cu privire la elemente practice ale vietii, lucruri care, din diferite motive, nu pot fi realizate de catre parinti sau educatori”, a spus Mitica Manta.
Sustinut de mai multe asociatii si institutii proiectul isi propune sa sprijine copiii de varsta scolara (6-14/15 ani), prin dezvoltarea de programe si activitati de educatie constante ca meditatii gratuite cel putin la materiile de maxim interes: limba romana, matematica, limbi straine precum si activitati suplimentare: utilizarea calculatorului, dezvoltarea aptitudinilor muzicale, vizite la muzee, educatie in ceea ce priveste sanatatea si igiena concomitent cu intalniri de consiliere si sprijin pentru parinti.
Fiecare echipa de lucru cuprinde un asistent social, care este si responsabilul de proiect, profesori de limba si literatura romana, matematica, informatica, limbi straine un psiholog si un asistent medical care impreuna lucreaza pentru a-i ajuta pe toate planurile pe acesti copii.
Desi Biserica Adventista a oferit spatii pentru desfasurarea acestor activitati in mod gratuit nu sunt prevazute studii biblice obligatorii apartinand acesteia. De altfel acest proiect este adus la cunostinta si celorlalti factori educationali din localitate - cadrele scolare, preotul, organul de politie local, primarul localitatii, întreaga comunitate etc. - urmarindu-se colaborarea cu acestia în desfasurarea si îmbunatatirea calitatii activitatilor desfasurate iar parintii avand acces permanent la activitatile desfasurate.
Mai multe detalii despre acest proiect se pot obtine de la Mitica Manta, director programe Serviciul Umanitar pentru Penitenciare, telefon 0745.406.202, email contact@asup.ro
(Augustin Angheluta – Departamentul Tineret)
Ziua de duminica, 20 aprilie 2008 s-a dovedit a fi una prielnica pentru un Festival Biblic. Soarele si vremea placuta au reusit sa-i convinga pe cei 150 de copii si adolescenti, clasele I-XII, din întreaga Conferinta Oltenia, sa vina la Festivalul Biblic, desfasurat într-una dintre comunitatile din Craiova.
Desfasurat sub moto-ul „Strang Cuvantul”, Festivalul a cuprins o serie de activitati prin care s-a dorit transmiterea catre copii a importantei studierii si aplicarii sfaturilor Bibliei în viata de zi cu zi.
Una dintre principalele activitati a fost concursul biblic, licuricii, exploratorii si companionii prezenti, împartiti în grupe de cate maxim 5 membri, încercand sa raspunda la întrebarile propuse de catre organizatorii evenimentului. Concursul, propus de Departamentul Tineret al Conferintei Oltenia, a avut ca baza trei dintre cartile Bibliei: Judecatori, Rut si Evanghelia dupa Matei iar la final grupele castigatoare au fost premiate cu tabere gratuite pe timpul verii, în functie de varsta si programul în care se încadreaza.
(Lucian Cristescu)
In jur de 150 pastori si misionari laici din toata tara au trait, la Stupini, Brasov, un sfarsit de saptamana deosebit. Timp de doua zile (18 - 19 aprilie), pastorul Ron Clouzet (secretarul Asociatiei pastorale a Organizatiei Nord-americane a Bisericii Adventiste, directorul Institutului de Evanghelizare al acestei organizatii si profesor la universitatea Andrews), impreuna cu Marti Schneider, (coordonatoarea conferintelor de plantare de biserici SEEDS) si pastorul Florin Liga din SUA, au condus 11 ore de impartasire, instruire si inaltare spirituala.
Calitatea exceptionala a celor cinci prezentari ale lui Ron Clouzet, atat din punct de vedere informational, cat mai ales spiritual, au facut ca programul incarcat al acelui Sabat sa para un popas de odihna pe Munte Schimbarii, alaturi de Mantuitorul.
De la expunerea intr-o lumina noua a Marei Insarcinari a lui Hristos (Matei 28) la redescoperirea semnificatiei conceptului de laicitate; si de la secretul atat de simplu al umplerii zilnice cu Duhul Sfant si pana la nevoia de a deveni copii ai lui Avraam, care stiu sa umble prin credinta, in pofida vederii, temele lui Ron Clouzet au nascut in participanti decizii concrete de schimbare radicala a vietii si a modului de slujire.
Deoarece spatiul limitat de la Stupini n-a putut gazdui pe toti slujitorii lui Dumnezeu care doreau sa participe la acest eveniment, Asociatia Pastorala a Bisericii Adventiste pune la dispozitia doritorilor copia prelegerilor (in forma scrisa, audio si video).
(Tamási Károly / AARC - Conferinta Transilvania de Sud)
In data de 19 aprilie 2008 in Biserica Tg.Mures C a avut loc hirotonirea pastorilor Daniel Niculescu si Iacob Coman. Uniunea Romana a fost reprezentata de fratii Teodor Hutanu, Emilian Niculescu si Ioan Campian-Tatar. Daniel Niculescu este in momentul de fata Directorul de Tineret al Conferintei Transilvania de Sud, este casatorit cu Camelia. Iacob Coman slujeste in districtul Targu Mures III, format din comunitatile: Tg.Mures C, Nazna si Herghelia. Este casatorit cu Lia-Ildikó si au doi copii: Roberth si Ruth. Dumnezeu sa-i binecuvanteze pe cei doi colegi impreuna cu familiile lor in aceasta chemare sfanta!
(Beniamin Zeiler – Departamentul Tineret)
In perioada 18-19 aprilie 2008, noul Centru de Instruire de la Savarsin (jud. Arad) a fost gazda celor 85 de lideri de tineret adunati la Conventia special organizata pentru ei de Departamentul Tineret al Conferintei Banat. Scopul acestei intalniri la care numarul participantilor a fost peste asteptari, a fost din plin atins prin prezenta si implicarea instructorilor de licurici, exploratori sau companioni prezenti în activitatile propuse: seminarii, discutii, planificarea proiectelor ce urmeaza a fi desfasurate în cursul anului 2008, momente de studiu si rugaciune, partasie etc.
Liderii prezenti s-au întors acasa motivati si hotarati sa faca din viata lor spirituala o realitate de dorit pentru tinerii si copiii din grupele lor.
(Beniamin Zeiler – Departamentul Tineret)
Biserica Mondiala
(Nigel Coke/WIU/ANN)
Adventistii de ziua a saptea fac lobby pentru interzicerea fumatului în locurile publice, peste tot în Insulele Caraibbe.
Victor Roach, presedintele Comisiei Internationale pentru Prevenirea Dependentei de Alcool si Droguri (ICPA), Caraibbe, a înaintat o petitie publica guvernelor locale, cu ocazia inaugurarii filialei jamaicane a ICPA, în data de 13 aprilie.
„Fac apel la guvernele din regiune pentru introducerea de legi care sa interzica fumatul în cladirile publice si sa îngradeasca posibilitatea tinerilor de a achizitiona alcool si tutun,” a declarat Roach. „Lupta împotriva drogurilor este o lupta împotriva problemelor de sanatate, împotriva delicventei, saraciei [si] a încalcari drepturilor omului.”
Roach a numit consumul de alcool si droguri – inclusiv tutunul – „o povara pentru resursele economiei noastre si a productivitatii oamenilor din aceasta regiune si din aceasta tara.”
Lansarea a fost organizata de Departamentul de Sanatate al Bisericii Adventiste din Indiile de Vest si s-a desfasurat în campusul universitatii adventiste din Manchester, Jamaica.
Dr. Allan Handysides, membru al conducerii ICPA si director al Departamentului de Sanatate, de la Conferinta Generala, sustine peste tot în lume interzicerea fumatului.
„Daca numarul locurilor pentru fumat este redus cu 20-30%, si consecintele asupra sanatatii se diminueaza considerabil,” observa Handysides. „Cu cat mai multe interdictii asezate asupra locurilor unde se poate fuma, cu atat mai complicat este fumatul, si rata fumatului coboara.”
La eveniment a mai vorbit si Michael Tucker, director executiv al autoritatii jamaicane anti-drog. Tucker a observat ca educatia în aceste probleme ar trebui sa înceapa înca din gradinita, astfel ca elevii sa poata pasi în perioada adulta deja informati. Tot el a mai spus ca potrivit unui sondaj national din 2006, efectuat în 70 de scoli din Jamaica, mai mult de 70% dintre respondenti – elevi cu varste cuprinse în 11 si 17 ani – consumasera alcool, 33% - tutun, 25 % - marijuana, 3% - cocaina, iar 33% consumasera alcool înainte de varsta de 10 ani.
(Elizabeth Lechleitner/ANN)
Coreland saracia cu constrangerea economica a femeilor, comunitatea religioasa, agentiile de ajutor si reprezentanti ai Guvernului au spus, pe data de 13 aprilie, ca nu reprezinta o coincidenta faptul ca aproximativ 70% dintre cele 1.2 miliarde persoane care traiesc cu $1 pe zi sunt femei si fete.
Liderii întruniti în Catedrala Nationala la Summit-ul pentru Femei, Credinta si Dezvoltare, ce si-a propus diminuarea saraciei mondiale, au fost de acord ca schimbarea acestor statistici este un „imperativ moral”.
„Noi nu acceptam faptul ca saracia este o parte a conditiei umane”, a spus Madeleine Albright, fostul Secretar de Stat al Statelor Unite, în timpul discursului de deschidere.
Participantii la summit, printre care sau numarat si lideri ai Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea, s-au întalnit pentru a inaugura Alianta pentru Femei, Credinta si Dezvoltare – un parteneriat între femei, organizatii internationale de dezvoltare si religioase – si sa contribuie financiar la stoparea saraciei globale prin acordarea de oportunitati femeilor si fetelor.
„În timp ce prapastia dintre bogati si saraci continua sa se largeasca, trebuie sa întampinam aceasta provocare cu mai mult decat o împlinire a nevoilor imediate. Trebuie sa facem ceva mai profund si cu urmari pe termen lung”, a spus mai vice-presedintele Bisericii, Dr. Ella Simmons.
Printre cele 70 de agentii care au donat $1 miliard pentru realizarea acestui obiectiv s-a numarat si Agentia Adventista pentru Dezvoltare si Refacere (ADRA), care a donat $1.5 milioane pentru a contribui la alfabetizarea femeilor si accesul fetelor la educatie.
În timp ce cei care aud ca saracia poate fi eliminata deseori ridica din umeri, Albright spune ca obiectivul poate fi atins, iar aceasta resemnare este dusmanul progresului. „Trebuie sa întreb. Care este problema? Nu e ca si cand am încerca sa inversam gravitatia. Saracia nu este o forta naturii. Saracia este o alegere a societatii. Haideti sa declaram ca avem puterea de a alege, avem puterea de a schimba”, a spus Albright.
Cei care au luat cuvantul în timpul summit-ului au fost de acord ca încredintarea banilor unor oameni privati de drepturile cetatenesti nu ajuta la scaderea ratei saraciei. Mai degraba, orice solutie la saracie trebuie sa utilizeze femeile si fetele ca „agenti ai schimbarii, nu doar ca obiecte ale caritatii”, a spus Dr. Ishmael Noko, Secretar General al Federatiei Lutherane Mondiale.
„Daca vrei ca o tara sa progreseze, ofera putere femeilor, educa fetele – este singura cale”, a spus Mary Robinson, fost Presedinte al Republicii Irlanda, care a luat cuvantul la eveniment. Liderii lumii trebuie ca în saptamanile si lunile urmatoare sa „îsi suflece manecile” si sa se ocupe de partea practica a acestui parteneriat „simbolic”, a adaugat Robinson. „Trebuie sa îl facem sa functioneze”.
Este o sarcina la îndeplinirea careia trebuie sa participe atat liderii politici, cat si cei religiosi, a spus Arhiepiscopul Desmond Tutu, adresandu-se participantilor la summit. Evidentiind comunitatile religioase, Tutu a spus „religia este prea des folosita pentru oprimarea femeilor” si ca liderii religiosi au facut o greseala alegand sa ignore în loc de a condamna astfel de practici sanctionate cultural, cum ar fi casatorirea copiilor si mutilarea organelor genitale ale femeilor.
În cazul unor asemenea „abuzuri îngrozitoare”, ignoranta nu mai poate fi o scuza, a spus Albright. „Unii pot spune, „Toate acestea sunt determinate de cultura si nimeni nu poate face nimic”. Eu spun ca sunt crime si ca fiecare avem obligatia de a le opri”, a spus ea.
Ambasadorul Global Youth AIDS, actrita americana Ashley Judd, a rezonat cu punctul lui Albright de vedere, numind violul si alte crime împotriva femeilor „apartheid împotriva femeilor”.
(Elisabeth Lechleitner/ANN)
O familie de misionari adventisti au reusit sa paraseasca avionul prabusit în 16 aprilie, chiar înainte ca aceasta sa explodeze.
Barry si Marybeth Mosier de la Dodge Center, Minnesota, si 2 dintre copii lor se gaseau la bordul aparatului DC-9, cu destinatia Kisangani, unde fiul lor cel mare, Keith, 24 de ani, conduce Misiunea Congo.
„Locurile din fata lor au fost strivite si cateva persoane au fost blocate dedesubt, iar în spate izbucnise focul.,” relateaza Keith într-un email de mare circulatie, în care a prezentat conditiile de dupa prabusirea avionului, la scurt timp dupa decolarea de pe Aeroportul Goma, situat în apropiere de granita rasariteana.
Fiica cea mica, April, în varsta de 14 ani, s-a strecurat printr-o gaura mica din peretele avionului. „Pana la spital, unde s-au întalnit cu totii, April nu a stiut daca mama, tata si Andrew reusisera sau nu sa iasa cu bine din avion.” Barry si Marybeth au parasit avionul dupa ce l-au scos de sub moloz si pe Andrew, fiul lor adoptiv. Baietelul în varsta de 3 ani s-a ales cu o fractura de femur.
„Îmi aduc aminte de nemultumirea tatei fata de conditiile din aeroportul din Goma,” comenta Laura Abbot, fiica cea mare a celor doi misionari. „Aproape o treime din pista este acoperita cu lava ramasa de la o eruptie vulcanica, facand decolarea extrem de dificila.”
Comunicatele media din ziua accidentului vorbeau despre cel putin 40 de morti în urma accidentului, respectiv 100 de supravietuitori. Cele mai multe victime au fost facute atunci cand avionul a intrat într-o piata aglomerata din zona comerciala a orasului.
Barry si Marybeth au lucrat 8 ani de zile ca misionari în Tanzania, pentru Kibidula Institute, Outposts Centers International, agentie de sprijin administrata de Biserica Adventista, cu sediul în Tennessee. Familia se gasea în vizita în Congo în vederea luarii unei decizii daca sa se alature sau nu lucrarii coordonate de Keith aici.
„Ne rugam pentru a afla daca Domnul doreste sa ne mutam în Congo,” le-a spus ulterior Barry Mosier celor de la Adventist Review. „Acum doua zile am avut parte de o introducere cam dura, însa oriunde El ne conduce, noi vom merge.”
Într-un email ulterior, Keith a facut apel la rugaciune pentru familia lui, ca sa se poata reface dupa experienta „traumatizanta”. „Sunt asa de fericit ca au scapat cu viata.”
Anunturi
(George Uba - georgeuba@gmail.com )
Studiul 4, ”Întelepciunea învataturilor Lui”, plaseaza predica de pe munte ca o mostra reprezentativa despre învatatura divina care trebuie sa devina întelepciunea prin care trebuie sa traim.
Ne va surprinde faptul ca studiul abordeaza aspecte obisnuite, credinta, har, Dumnezeu, etica crestina, dar toate într-o alta optica decat cea prezentata de învatatii iudei ai timpului. În comentariul pe care îl veti gasi pe site-ul www.adventist.ro veti observa în ce consta întepciunea rabinilor fata de cea a lui Isus.
Poezia ”Ceea ce-mi place la El” este o oferta care consoneaza cu studiul, iar la resurse veti putea citi despre întelepciunea ca stare – desavarsirea crestinului.
Un Sabat plin de întelepciune cereasca.
In aceasta saptamana, Diviziunea Euro-Africa ne invita sa ne unim in rugaciune pentru Uniunea Austriaca iar Uniunea Romana pentru persoanele singure.
(Cristina Neagu – Departamentul Tineret)
Departamentul Tineret al Uniunii de Conferinte organizeaza in perioada 16-18 mai, 2008, la Stupini, o mini-tabara de creatie pentru iubitorii si fauritorii de literatura: poeti, prozatori, eseisti. De asemenea am dori sa introducem si o sectiune speciala de jurnalism. Proiectul acesta îsi propune sa vina în întampinarea tinerilor care au talent si înclinatii în aceasta directie, din dorinta de a-i sustine, încuraja si de ce nu, a-i ajuta în cresterea si formarea lor. Programul taberei va include seminarii pe teme specifice, ateliere de creatie, discutii pe marginea creatiilor realizate ad-hoc.
Dintre invitatii ar putea fi amintiti: George Uba, Ion Buciuman si altii.Înscrierea se va face pe baza unei preselectii, iar cazarea va fi gratuita.
Fiecare doritor trebuie sa trimita doua texte pe adresa tabaradecreatie2008@gmail.com pana la data de 1 mai 2008. Cei admisi vor fi anuntati personal, prin e-mail sau telefonic de catre organizatorii taberei. Poeziile trimise si cele create la fata locului vor putea constitui un punct de plecare al unei culegeri de texte a Taberei de creatie.
Tinerii autori de limba maghiara sunt si ei bine veniti în tabara, criteriile de participare mai sus mentionate fiind valabile si în dreptul lor.
Ne dorim ca acest eveniment sa fie primul dintr-o serie de tabere de acest gen, care s-ar putea repeta o data sau de doua ori pe an.
Liceul Teoretic Adventist “ Muntele de Foc” Campenita, jud. Mures, este deschis pentru tineri de clasa a IX-a si a X-a doritori sa-si continue educatia în specializarea stiinte ale naturii.
· Avand în vedere pregatirea in mod deosebit pentru colegii si facultati în domeniul medical sau de asistenta sociala, liceul nostru pune accent pe materiile de specialitate: biologie, chimie, fizica, si în special - educatie pentru sanatate cu dezvoltari potrivite în domeniul nutritiei sanatoase, prevenirii bolilor caracteristice civilizatiei moderne precum si remediilor simple, fiziologice.
· Se are în vedere si o buna pregatire pentru examenul de Bacalaureat.
· Pe langa programul academic se organizeaza activitati si experiente de învatare, care promoveaza valori crestine în închinare, slujire pentru umanitate, în dezvoltarea fizica, mentala, spirituala si sociala a elevilor.
Admiterea în liceu se realizeaza prin dosarul de admitere si interviu. Dosarul de admitere trebuie sa contina:
Parintii si elevii interesati ne pot contacta la telefon:
· 0265/324.332 – între orele 8 – 15
· 0265/324.496 sau 0743/137.829 – între orele 15 – 20
sau pot vizita Liceul Teoretic Adventist “ Muntele de Foc” în satul Campenita nr. 222, com. Ceuasu de Campie, jud. Mures
Înscrierea:
Etapa I: 10 – 11 iunie 2008
Etapa a II-a: 4 iulie 2008
Sustinerea probei scrise la Cunostinte biblice:
Etapa I: 12 iunie 2008, ora: 10
Etapa a II-a: 6 iulie 2008, ora: 11
Acte necesare pentru înscriere:
Anexa fisei de înscriere pentru liceu (etapa I)
Fisa de înscriere la liceu, eliberata de gimnaziu (etapa a II-a)
Tematica probei de concurs:
Viata si activitatea Domnului Hristos reflectata în cele patru Evanghelii
Bibliografie:
Biblia (traducerea Dumitru Cornilescu) – cele patru Evanghelii
Acte necesare în dosar:
- Cererea de înscriere
- Certificat de nastere – copie legalizata
- Carte de identitate – copie xerox
- Adeverinta teze unice
- Foaia matricola (clasele V-VIII – media generala)
- Fisa medicala
Depunerea dosarelor:
Pentru relatii suplimentare ne puteti contacta la tel. 0264/456.894
Specializari:
* 2 clase profil teologic – 56 locuri
* 1 clasa matematica informatica – 28 locuri
* 1 clasa filologie – 28 locuri
Admiterea pentru specializarile matematica - informatica si filologie se face prin repartizare computerizata. Elevii din provincie, interesati de aceste specializari, se vor înscrie în Bucuresti, în perioada 12-20 iunie, la un centru pe care îl va desemna Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti. Elevul va veni însotit de unul dintre parinti (tutore legal), cu fisa de optiuni eliberata de scoala generala si cu actele de identitate. Elevii admisi vor depune dosarele la Liceul Teologic Adventist în perioada 30 iunie- 18 iulie. Cei care nu îsi vor depune dosarul în aceasta perioada se considera neînscrisi.
Pentru sustinerea probei de aptitudini pentru profilul teologic înscrierile se fac la Liceul Teologic Adventist în perioada 10-11 iunie (documente necesare: fisa de sustinere a probelor de aptitudini eliberata de scoala generala, semnata si stampilata de director si copie dupa certificatul de nastere). Proba de aptitudini pentru admitere (examen scris cu subiecte din cele patru Evanghelii) va avea loc în data de 15 iunie, ora 10,00 la liceu. Elevii se vor prezenta la examen cu cartea de identitate.
Elevii admisi vor depune dosarele la liceu în perioada 23-27 iunie. Dupa aceasta perioada nu se mai primesc dosare, elevii nefiind astfel înscrisi, chiar daca au sustinut si absolvit proba de aptitudini.
Componenta dosarului de înscriere:
* Certificat teze unice (daca se va elibera)
* Foaia matricola clasele V-VIII
* Fisa de înscriere si fisa de sustinere a probelor de aptitudini (doar pentru profilul teologic)
* Copie legalizata a certificatului de nastere
* Copie simpla a C.I.
* Copie fisa medicala, care sa contina lista vaccinurilor efectuate. ATENTIE! Nu se primesc adeverinte medicale!
* Dosar
La înscriere este de preferat sa fie prezenti elevul si unul dintre parinti, pentru a semna regulamentul de ordine interioara al liceului.
Adresa liceului: Sos. Vitan Barzesti nr. 11 Sector 4; RATB: Autobuz 102, Statia Spitalul „Sfantul Ioan”; Metrou: Statia Aparatorii Patriei, 2 statii cu autobuzul 102.
Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la telefon: 0213345015; 0213326089; 0722134516 (secretara); e-mail: licadventistbuc@yahoo.com
Specializare:
* Teologie – 28 locuri
* Matematica - informatica – 28 locuri
Grafic de admitere
* 10-11 iunie 2008 – înscrierea pentru probele de aptitudini
* 15 iunie 2008 – sustinerea probelor de aptitudini
* 16 iunie 2008 – afisarea rezultatelor
* Candidatii declarati admisi nu vor mai participa la repartizarea computerizata.
Acte pentru înscriere
* fisa de înscriere pentru probele de aptitudini, eliberata de institutia de învatamant gimnazial absolvita
* copie a cartii de identitate a elevului si a parintelui
* fisa medicala (vaccinurile) în original.
Probe de aptitudini
* proba orala – apreciata cu calificativul admis/respins
* proba scrisa – lucrare scrisa
Tematica pentru probele de aptitudini
* Viata lui Isus Hristos, din Evanghelii
* Parabolele Domnului Hristos
Pentru specializarea Matematica – Informatica
* Elevii din judetul Dolj se vor înscrie la unitatea de învatamant gimnaziala absolvita, iar cei din afara judetului, la Centrul Judetean de Înscriere Dolj.

Autor : AARC .

Sursa: www.InterCer.ro


Contor Accesări: 1487, Ultimul acces: 2026-08-01 07:07:10