Pr. Cornel Cadar i-a invitat pe tineri să descopere adevărata bucurie - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Pr. Cornel Cadar i-a invitat pe tineri să descopere adevărata bucurie

[2012-07-27]
În prima cateheză susținută la Întâlnirea Naționale a Tineretului ce se desfășoară la Iași, pr. Cornel Cadar a vorbit joi, 26 iulie 2012, despre izvorul bucuriei, despre sursa bucuriei adevărate. Cateheza a fost o invitație adresată tinerilor prezenți la INTC de a-l descoperi sau redescoperi pe Cristos. Părintele, conform prezentării făcute de Tereza Bejan pe Ercis.ro, a făcut distincția dintre cele două feluri de bucurii: bucuriile care durează, care ne umplu viața, și bucuriile trecătoare.
Pentru a înțelege mai bine, preotul ieșean a vorbit despre anumite personaje din Sfânta Scriptură, care pot fi exemple demne de urmat și modele în descoperirea bucuriei care durează. Iar pentru a arăta mai concret de unde se poate lua bucuria, pr. Cadar a rugat patru persoane, doi tineri, o soră și un preot, să le vorbească tinerilor despre modul în care l-au descoperit ei pe Isus și cum acest fapt le-a dat adevărata bucurie. Astfel, pentru Alexandru, participarea la Ziua Mondială a Tineretului de la Madrid din 2011 a fost un prilej prin care l-a descoperit mai mult pe Isus. "A fost minunat să mă alătur celor aproximativ două milioane de tineri care au participat la acea întâlnire, să-l întâlnesc pe Cristos prezent în mijlocul nostru. Bucuria comuniunii cu ceilalți tineri și întâlnirea cu Sfântul Părinte, mi-au creat o satisfacție deplină. Felul prin care se bucurau tinerii a fost molipsitor".
Irina, o tânără participantă la Întâlnirea Națională a Tineretului Catolic, a zis: "Cea mai mare bucurie din viața mea, care se întâmplă zilnic de altfel, este să mă trezesc dimineața și să realizez că ni s-a oferit o nouă zi, o nouă șansă să aduc laudă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate darurile minunate pe care mi le-a oferit și mi le oferă mereu. De aceea, vă invit și pe voi: trăiți fiecare zi așa cum trebuie, Dumnezeu ne-a oferit-o ca să facem ceva rodnic cu ea". Sora Viviana a spus despre bucuria cea mai mare pe care a avut-o acum 20 de ani, când a decis să intre în mănăstire: "Ce am simțit a fost pace și liniște în momentul în care am decis să mă dedic cu totul lui Dumnezeu. A fost bucuria care se prelungește și astăzi, pentru că motivația de atunci o am și astăzi. Vă invit pe toți să vă decideți ce vreți să faceți cu viața voastră. Fiți curajoși!" Părintele Vasile a destăinuit că a simțit adevărata bucurie atunci când a fost consacrat, "atunci când, fără vrednicia mea, am fost ales să fiu un alt Cristos. Florile bucuriei răsar doar din spinii jertfelor și renunțărilor."
Părintele Cornel le-a vorbit tinerilor și despre bucuriile trecătoare, despre acele bucurii care dau satisfacție doar pentru puțin timp, sfătuindu-i pe tineri să se străduiască să caute bucuria ce vine din interior și care îi face să zâmbească și în afară. Le-a spus să nu fie asemenea tânărului bogat din Evanghelie care, deși a urmat poruncile, nu l-a putut urma pe Cristos, deoarece nu a știut să renunțe la bunurile lumești; să fie în schimb asemenea Apostolului Paul, care a fost atent la glasul pe care l-a auzit din cer. La sfârșitul catehezei, părintele i-a îndemnat pe tineri să facă în așa fel încât aceste zile să fie zile de întâlnire cu Cristos, să fie o ocazie de descoperire sau redescopere a Mântuitorului.
(Sursa: ERCIS.ro)
Imagini:

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 755, Ultimul acces: 2026-07-30 20:23:27