CÂTE CEVA – Benone Burtescu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

CÂTE CEVA – Benone Burtescu

[2013-04-19]
ERADICAREA PANICII… sau CE ALTCEVA
Mai marilor responsabili de toate mari câte se întâmplă pe lume li se pare că PANICA a devenit pandemică și au intrat în panică. Așa a fost descoperit vaccinul antipanic㠖 numit în limba noastră a tuturor – “I DON’T CARE”. Rezultatele sunt uluitoare. Imunitate aproape totală. Căpeteniile responsabile cu pârghiiile financiare sunt oprite să mai vorbească de criza economică și vaccinații chicotesc la discursurile lor. Propovăduitorii de armaghedon, apocalipsă și sfârșit de lume sunt persiflați ca circarii. Dacă pe undeva, cu câte cineva s-ar mai bănui ceva panică molipsitoare, se mărește doza administrată până la anestezie generală, căci panica trebuie eradicată. Din păcate, istoric acest vaccin nu a fost testat și se dovedește un dezastru. El nu vindecă. Tâmpește. Mariuana. Vaccinatul nu râde, nu plânge, zâmbește. Nu-l întreba de ce.
Mă mai duc și eu la biserică, dar nu întâlnesc pe nimeni intrat în panică de vreo profeție ce stă să se împlinească, de vreo avertizare prea luată în serios, nici chiar printre propovăduitori și nu spun că ar trebui să se întâmple panică, dar o seriozitate ar mai putea avea loc. Vaccinarea lucrează. E un fel de transă. Una se citește, se spune, – dacă se mai citește sau se mai spune – și alta se trăiește. De fapt nu slujba din altar cu mesajul ei este centrul, ci “potluck-ul”, numit “părtășie frățească”, organizat cu minuțiozitate în anexe antipanică. Cu orice enoriaș ai sta de vorbă e mai înțelept aplicativ decât călugărul Malachia și n-are “halucinațiile” acestuia despre papi și mai ales despre ultimul că ar fi “ultimul”, deși papii l-au luat în serios și nu i-au socotit scrierile chiar elucubrații, ci le-au păstrat prin sertare cu decență. Și ca nu cumva să se uite cineva pe acoperișul Vaticanului să vadă că nu mai e loc pentru alt papă și că acesta s-ar putea să fie ultimul, și să intre în vreo panică de sfârșit de lume, responsabilii cu eradicarea panicii au găsit soluția. Vor folosi spațiile de printre papii care au fost, pentru expunerea papilor ce vor veni oricât de mulți la număr, milenii întregi până la mileniul cel mare care nu scapă nici el miraculosului vaccin, adică ori “nu va fi” ori “ce dacă va fi” și gata, s-a terminat cu panica. În virtual nu există panică. Simțul egalității deșarte înlocuiește toate celelalte simțuri, chiar și bunul simț. Facebook. Adică nu spălatul, ci datul cu odicolon. Pe ambitusul de posibilități de întâmplări, eu vaccinatul, drogatul, nu mai pot face nici o diferență. Nici măcar între cea mai de jos și cea mai de sus. Scara de la 1 la 10 este scoasă din folosință. Mi-e la fel orice nelafel. Vaccinați de panică, adică cloni, ne urcăm împreună și deodată, cele peste șapte bilioane de peste tot, să zicem în vârful turnului din Dubai și ne aruncăm în gol. Nu de spectacol. Nu de minunat extratereștrii. De panică nici atât. De nimic. Degeaba. Nu mai e nici condiție, nici motivație, nici sens. De panică sigur am scăpat. Și așa o năpustire asupra călugărului Malachia, a cărui profeție nu e nici măcar din Biblie și că ultimul papă nu e italian cum a prevestit el – deși este născut italian -, nu își ia nici ordinul “petrinilor” cum a prezis – deși franciscanii sunt urmașii direcți ai petrinilor. Dar să nu facem scenarii nepotrivite și nesigure. Să nu dăm călugărului autoritate scripturistică, dar să-l lăsăm sărmanul să doarmă liniștit în “colbul de cronici” cum ar zice Eminescu. Spun aceasta pentru că sub ochii noștri fatima ne dezvăluia, tot din biblioteca Vaticanului, că fetițele portugheze, – tot personaje nebiblice -, vorbeau despre frângerea Rusiei înainte ca vreun politician sau filozof să se gândească sau să îndrăznească s-o facă.
Ca limbaj, n-am vorbit frumos, desigur, și ar trebui să-mi cer iertare și chiar îmi cer, dar fu o jeluire și nu ceva de buhai sau de ouă roșii. M-am jeluit frățește.
Panica este un intrus și vaccinarea împotriva ei o catastrofă. Ea pur și simplu nu trebuie să existe. Atâta timp cât Domnul Dumnezeu Creatorul a toți și a toate este în control, panica nu este de vreun sens. Numai vinovăția stârnește frica, panica. Omul credincios trece pe lângă sediul de poliție, tribunal sau pușcărie, la fel de liniștit precum trece pe lângă școală, biserică sau orice altă locuință ca a sa. Niciodată n-o să vedem un credincios Domnului panicat. Nu pentru că a fost vaccinat cu “I DON’T CARE”, ci dimpotrivă, pentru o credință nestrămutată a umblării cu Domnul. Chiar dacă nu înțelege totul, el simte totul. Eradicarea panicii nu se face prin anestezie sau drogare, ci prin CONȘTIENTIZARE spre o atitudine optimă și pozitivă în fața realității.
Cât privește profețiile biblice, ele vorbesc de la sinele și nu se poate nici adăuga, nici scoate și vaccinarea împotriva lor nu prinde. Este în planul lui Dumnezeu a sta fiecare față în față cu El pentru decizie de viață sau moarte veșnică, conștienți în hotărâre, neamețiți de vreo anestezie. Nici vorbă de panică, ci drept și adevărat și frumos pe baza unui DA sau NU în legătură cu CRUCIFICAREA Lui pentru SALVAREA noastră. Restul este detaliere, mai folositoare sau mai puțin folositoare.
Benone Burtescu (dburtescu@aol.com)

Sursa: www.InterCer.net


Contor Accesări: 827, Ultimul acces: 2026-07-25 20:03:52