Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Ghighiu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Ghighiu

[2016-05-06]
de Iulian Dumitrascu

Patriarch Daniel at Ghighiu Monastery on the Feast of the Life Giving Spring
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârșit vineri, 06 mai 2016, slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Ghighiu, cu prilejul sărbătorii Izvorul Tămăduirii. Alături de Preafericirea Sa s-a aflat și Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
În cuvântul Său, Patriarhul României le-a vorbit credincioșilor despre semnificațiile sărbătorii de azi.
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a subliniat faptul că Izvorul Tămădurii este o sărbătoare deosebită pentru că în ea ni se arată puterea vindecătoare a Mântuitorului Iisus Hristos Care în cântările acestei sărbători este numit Izvorul vieții. De asemenea, Maica Domnului este numită Izvor al tămăduirilor. Deci, este deodată o sărbătoare a Mântuitorului Iisus Hristos cel răstignit și înviat din morți, dar și o sărbătoare a Maicii Domnului care este numită Izvorul purtător de viață sau Izvorul Tămăduirilor.
„Această sărbătoare are o multiplicare nu doar la locul de unde se trage numele sărbătorii, «Izvorul Tămăduirii», de lângă Constantinopol, acum în Constantinopol, ci pentru că Mântuitorul Iisus Hristos înviat din morți este dătător de viață, de sănătate, de tămăduiri. În icoana Izvorului Tămăduirii vedem pe Hristos stând ca un copil în dreptul pieptului Maicii Domnului care se roagă. Maica Domnului cu mâinile în rugăciune reprezintă Biserica, iar Hristos este viața Bisericii. El este izvorul vieții, iar Maica Domnului, prin puterea harului primit de la Hristos, devine și ea izvor purtător de viață. Această semnificație este deosebit de profundă pentru evlavia poporului dacă ne gândim că toate duminicile care urmează după Sărbătoarea Sfintelor Paști sunt duminici ale tămăduirilor”, a spus Preafericirea Sa.
Atât Maica Domnului cât și Mântuitorul Hristos lucrează prin Biserică, a mai arătat Patriarhul României.
„Maica Domnului este icoana vie a Bisericii în rugăciune, iar Hristos este pururi prezent în Biserica Sa. Puterea vindecătoare a lui Hristos a fost dată ucenicilor Săi. În mod deosebit, El le-a dat după Înviere puterea de a vindeca pe om de păcat care este cea mai mare boală. Păcatul este o boală a sufletului, după cum spune Sinodul al VI-lea Ecumenic”.
Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a mai menționat că la această sărbătoare trebuie să ne rugăm mai mult pentru cei care nu se mai pot ruga pentru ei înșiși sau nu mai știu să se roage.
„Să avem grijă de cei care suferă în tăcere, în singurătate, care nu mai au bani pentru medicamente, care nu mai au un ajutor. Sunt o mulțime de bolnavi în spitale, dar și în case particulare, o mulțime de bătrâni bolnavi și singuri, o mulțime de oameni care duc crucea grea a bolii de ani de zile. Sunt unii oameni care stau la pat de zeci de ani cu speranța, dacă nu a vindecării trupului, cel puțin cu speranța mântuirii sufletului care este unirea omului cu Dumnezeu”, a mai spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
Înainte de începerea Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Daniel a hirotesit protosinghel pe Părintele Ieromonah Vartolomeu Burlă, preot slujitor la Mănăstirea Ghighiu. De asemenea, în cadrul Sfintei Liturghii, Preafericirea Sa a hirotesit stavroforă pe Monahia Epiharia Lungu, stareța Mănăstirii Ghighiu.
În continuarea Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul au oficiat slujba Sfințirii cea mică a apei.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 6142, Ultimul acces: 2026-07-27 22:50:18